Ogrzewanie ścienne, trochę historii

Ogrzewanie ścienne, podobnie jak i podłogowe należy do rodziny ogrzewań płaszczyznowych. W tym sposobie ogrzewania ciepło przekazywane jest do otoczenia z całej powierzchni grzejnej; ściany, podłogi. Jest to najstarszy znany sposób luksusowego ogrzewania. Pierwsze tego typu ogrzewanie w starożytności zastosowali Rzymianie. Wykorzystywali do tego celu gorące powietrze, rozprowadzane pod podłogą specjalnymi kanałami. Innym znacznie trudniejszym technicznie sposobem było rozprowadzenie nagrzanego powietrza w ścianach. Jak widać na zdjęciach był to cały system ceramicznych rur, którymi płynęło gorące powietrze, nagrzewając marmurowe ściany zimą i chłodząc je latem. Ogrzewano w ten sposób łaźnie, pałace, domy bogatych Rzymian rozsiane po całym Imperium. Tego typu ogrzewanie zwano Hypokanstum.

Na zdjęciach ruiny willi bogatego patrycjusza rzymskiego na Sycylii. Na zdjęciach ruiny willi bogatego patrycjusza rzymskiego na Sycylii.
Przebieg kanałów i rur ceramicznych do rozprowadzania gorącego powietrza. Przebieg kanałów i rur ceramicznych do rozprowadzania gorącego powietrza.
Plan ogólny ogromnej posiadłości. Plan ogólny ogromnej posiadłości.
To inny aspekt codziennego życia, ale równie istotny dzisiaj i wtedy. To inny aspekt codziennego życia, ale równie istotny dzisiaj i wtedy.

W XX wieku wrócono do pomysłu Rzymian. Zaczęto stosować ogrzewanie podłogowe, z klasycznych materiałów; stal, miedź. Jednak dopiero tworzywa sztuczne, w tym rewelacyjny polibutylen, zapoczątkowały masowe stosowanie wodnego ogrzewania podłogowego. Logicznym następstwem tego nowoczesnego higienicznego ogrzewania stało się ogrzewanie ścienne. Do wszystkich znanych zalet dochodzi jeszcze jedna; energooszczędność, energooszczędność a zatem niższe koszty eksploatacyjne w relacji do ogrzewań tradycyjnych.